AKÁ JE FARBA ROKA 2021 – TRENDY 2021

Určuje trendy a upokojuje náladu v spoločnosti

Snáď najznámejšia firma, ktorá predpovedá farebné trendy, ktorými sa bude tento rok svet uberať, je Pantone. Farba roka podľa inštitútu Pantone určuje trendy v móde, kráse, dizajne i bytových dekoráciách. Zároveň radí spoločnostiam pri výbere farby ich vizuálnej identity a loga. Prostredníctvom sezónnych predpovedí, trendov, poradenstva a psychológie farieb radí globálnym značkám akým smerom sa majú uberať. Firmy jej vďačia aj za správne využitie farieb v ich stratégii dizajnu.  Zverejnila totiž farbu roka ako kombináciu dvoch farieb. Ide konkrétne o šedú s názvom PANTONE 17-5104 Ultimate Gray a žltú PANTONE 13-0647 Illuminating. Sú to dve nezávislé farby, ktoré sú zároveň hrejivé a vďaka svojmu odtieňu, sú obe optimistické.  

Už od počiatku tiež slúži  FARBA ROKA ako akýsi odraz spoločenskej nálady a často sú vyberané farby, ktoré majú ľudí upokojiť a zmieriť. Optimistický odtieň žltej vybrali len druhýkrát. Prvý raz to bolo pre rok 2009, mala navodiť optimizmus po ekonomickej kríze, ktorá vypukla v rokoch 2007 a 2008.

O tom, že žltá farba sa väčšine ľudí spája s optimistickými myšlienkami, asi netreba nikoho dlhšie presviedčať. Švajčiarska psychologička Domicele Jonauskaite v roku 2020 uskutočnila so svojím tímom medzinárodný výskum, ktorý preukázal, že spomedzi 4600 ľudí z 30 národov si všetci okrem Egypťanov spájali žltú farbu s radosťou.

So základnou sivou je trochu väčší problém. Hoci je to farba kameňa a napríklad v nábytku ide o klasiku, ktorá nevyjde z módy, je tiež spojená s negatívnymi náladami ako smútok, strach a sklamanie. Po roku pandémie a ekonomickej úzkosti je pre mnohých tento výber otázny.

Laurie Pressman však zdôrazňuje, že nejde o tmavosivú. Je to mierny, neutrálny odtieň, ktorý nie je „ťažký“. Opäť však prízvukuje, že hlavným zámerom bolo spojiť dve odlišné farby spolu a demonštrovať tým ľudskú silu, odolnosť a nádej.

Viac sa dočítate na stránke Moderné bývanie